Trafik Kurallarına Uymama Suçu ve Cezası

Kırmızı ışıkta durmayan sürücüler için trafik cezası (2021 yılı itibariyle) 235 TL’dir. Ayrıca bu suçu işleyen sürücülere herhangi bir anlaşmalı bankadan ödeme kolaylıkları sunulmamaktadır. Kırmızı ışıkta durmayan sürücülerin sebep olduğu trafik kazaları oldukça tehlikelidir ve ölümlü ya da yaralanmalı kazalara neden olabilirler. Bu nedenle sürücülerin trafik kurallarına uyması, trafik güvenliği açısından büyük önem taşımaktadır.

Sürücülerin kırmızı ışıkta durmama suçuyla karşılaşmamaları için öncelikle kırmızı ışık yaklaşırken hızlarını azaltmaları ve durmaları gerekmektedir. Ayrıca, trafik ışıklarının yanı sıra özellikle yoğun trafikte uygulanan trafik polisleri de sürücülerin trafik kurallarına uymalarını denetleyerek cezalar uygulayabilirler.

Hız Sınırını Aşma Cezası

Hız sınırını aşmak sürücüler için oldukça yaygın bir suçtur ve cezası da oldukça caydırıcıdır. Hız sınırını aşan bir sürücü, polis tarafından durdurulup, ehliyetine el konulabilir. Ayrıca, ne kadar hız sınırını aştığına bağlı olarak para cezası da verilebilir. Hız sınırını %10’a kadar aşan sürücülere 235 TL para cezası verilirken, %10 ile %30 arasında aşan sürücülere 700 TL para cezası uygulanır. %30’un üzerinde hız sınırını aşan sürücüler ise 1.148 TL para cezasına çarptırılırlar. Ayrıca, hız sınırını aşan sürücülerin ehliyet belgelerine ceza puana işlenir ve fazla puanı olan sürücülerin ehliyetleri askıya alınabilir veya iptal edilebilir.

Orta Şerit Kullanımına Dikkat Etme

Trafikte, orta şeridi kullanma kuralına uymak, sürücüler için oldukça önemlidir. Eğer orta şeride girmek yasaklanmışsa veya trafiğin akışına engel olacaksa, sürücüler bu kurala mutlaka uymalıdır. Orta şeride girmede uygun olmayan durumlarla karşılaşan sürücüler, trafik güvenliğini riske atacaklarından dolayı cezalandırılabilirler. Orta şeridi kullanmanın yasaklandığı belirtilen alanlarda veya tabela yoksa, trafiğin akışına engel olmayacak şekilde kullanılabilir. Orta şerit kuralına uymayan sürücülerin, uymama suçuna göre cezaları değişiklik göstermektedir. Bu suç nedeniyle verilen cezalarda sürücü belgesi kategorisi ve uymama durumuna göre değişebilmektedir.

Yaya Geçitlerine Öncelik Verme Kuralı

Yaya geçitlerinde yaya önceliği oldukça önemlidir. Bu nedenle, sürücülerin yaya geçitleri önünde durması zorunludur. Yaya geçitlerine öncelik verme kuralına uymayan sürücülere para cezası verilir. Türkiye’de yaya geçitlerine uymayan sürücüler, 2021 yılı itibariyle 488 TL’den başlayan para cezalarıyla karşılaşabilirler. Ayrıca, yaya geçitlerinde yürüyen yayalara çarpan sürücülerin de cezai işlem uygulanır. Yaya geçitlerine öncelik vermek, trafik kurallarına uymanın yanı sıra yaşamsal bir öneme sahiptir. Trafikte can güvenliğini sağlamak adına, sürücülerin yaya geçitlerinde yaya önceliğine uymaları zorunludur.

Motosiklet Sürücülerinin Hız Sınırına Uymama Cezası

Motosiklet sürücüleri de diğer araç sürücüleri gibi hız sınırına uymak zorundadır. Ancak motosikletlerin hızlanması ve manevra yapabilmesi sebebiyle bu kurallara uyma konusunda daha hassas olmaları gerekmektedir. Motosiklet sürücüleri, sürücü belgesi türüne ve hız limiti aşımı oranına göre cezalarla karşılaşabilirler. Hız sınırını %10’dan az aşan motor sürücülerinin cezası 235 TL iken, hız sınırını %10’dan fazla aşan sürücülerin cezası 488 TL’dir. Bunun yanı sıra, aşırı hızlı motor sürücüleri, ehliyetlerine el konulması ve 20.000 TL’ye kadar para cezasıyla da karşı karşıya kalabilirler. Yüksek hızda motor kullanımının ciddi riskler barındırması nedeniyle, sürücülerin trafik kurallarına özen göstermeleri önemlidir.

Araç Kullanırken Cep Telefonu Kullanımı

Araç kullanırken cep telefonu ile konuşmak, trafik güvenliğini tehlikeye atan bir davranıştır. Bu nedenle, cezası da oldukça ciddi bir şekilde uygulanmaktadır. Türkiye’de, cep telefonu kullanarak araç kullanmak, 2020 yılı verilerine göre 283 TL para cezası ile cezalandırılmaktadır. Ayrıca, bu suç, ceza puanı da vermektedir. Yani, sürücüler, bu suçu işlediklerinde, aldıkları cezanın yanı sıra ceza puanı da almaktadır. 2021 yılı itibariyle, 100 TL’lik bir ceza puanı bulunmaktadır. Bu nedenle, sürücüler, araç kullanırken cep telefonu kullanmamaya özen göstermeli ve trafik kurallarına uymalıdır.

Alkollü Araç Kullanmanın Cezası

Alkollü araç kullanmak Türkiye’de ciddi bir trafik suçudur. Alkolün insan sağlığına zararlarının yanı sıra, araç kullanırken alkollü olmak trafik güvenliğine ciddi bir tehdit oluşturur. Alkollü araç kullanmak suçunun cezası, suçu işleyen kişinin kan alınarak belirlenen alkollü olduğu orana göre değişiklik gösterir. Kanunda belirtilen 0.50 promil sınırını geçen kişiler, alkollü araç kullanma suçu işlemiş sayılır ve ağır bir cezai işlem uygulanır. Bu cezalar, para cezası, ehliyetinin geçici veya kalıcı olarak geri alınması, hapis cezası gibi cezaları içerir. Yapılan trafik kazalarında ise, alkollü olduğu tespit edilen sürücüler daha ağır cezalarla karşılaşır. Bu nedenle, alkollü araç kullanmaktan kaçınmak, sadece kendimiz için değil, trafik güvenliği için de son derece önemlidir.

Kanunen Alkol Oranı Sınırı

Kanunen alkollü araç kullanma oranı 0.50 promil veya üzerindeki değerlerdir. Bu değer ülkemizde alkolmetre ile ölçülmekte ve belirlenmektedir. 0.50 promil değerini aşan sürücüler alkollü araç kullanma suçu işlemiş sayılmaktadır. Alkol miktarı yüksek olan sürücülerin araç kullanması, düşünme fonksiyonlarının yavaşlamasına neden olacağından trafik güvenliğini tehdit eder. Bu nedenle kanunen belirlenmiş olan sınır çok önemlidir. Ayrıca alkollü araç kullanma suçu işleyen sürücüler, uzun süreli ehliyet ve araç kullanma yasağına mahkum edilerek, ağır para cezaları ile karşılaşabilirler.

Tehlike Oluşturma Durumu

Alkollü araç kullanımı, sadece sürücünün hayatını değil, aynı zamanda trafiğin güvenliğini de tehlikeye atar. Bu nedenle, alkollü sürücülerin cezai yaptırımlara tabi tutulması şarttır. Alkollü araç kullanarak trafik güvenliğini tehlikeye atan sürücüler, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na göre cezalandırılır. Bu suçtan mahkûm olan sürücüler, 2 bin 581 TL para cezası ile karşı karşıya kalırlar. Aynı zamanda, ehliyetlerine de en az 6 ay süreli bir geri alım cezası verilir. Eğer alkollü araç kullanımı nedeniyle kaza meydana gelirse, sürücü daha ağır cezalara çarptırılabilir. Trafikte güvenliği tehlikeye atan sürücülerin cezalandırılması, diğer sürücülere örnek teşkil etmesi açısından son derece önemlidir.

Araç Muayenesine Gitmeme Cezası

Araç muayenesi, araçların güvenli bir şekilde trafiğe çıkıp çıkamayacağını kontrol etmek için yapılan bir süreçtir. Bu nedenle araç muayenesine gitmek, sürücülerin ve diğer sürücülerin güvenliği için oldukça önemlidir. Türkiye’de araç muayenesi her yıl veya iki yılda bir aralıklarla yapılması zorunludur. Ancak maalesef bazı sürücüler bu kurala uymazlar ve araç muayenesine gitmezler. Bu davranış, ciddi bir suç olarak değerlendirilir ve cezalandırılır. Araç muayenesine gitmeyen sürücülerin cezası 871,00 TL’dir. Bu kuralın amacı, araçların güvenli bir şekilde trafiğe çıkmasını sağlamak ve herhangi bir olası kaza durumunda olası hasarları en aza indirmektir.

Yorum yapın